امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دقیق و سریع به تمامی روسای محترم ادارات، مسئولین محترم کتابخانه ها و کتابداران محترم در مورد فعالیت های مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دقیق و سریع به تمامی روسای محترم ادارات، مسئولین محترم کتابخانه ها و کتابداران محترم در مورد فعالیت های مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

پیوندها
سیروس امیدی فر | ۲۹ فروردين ۹۶ ، ۱۱:۴۷

نظرات  (۱)

با سلام خدمت آقای امیدی‌فر:

با سلام خدمت همکاران محترم برنامه سامان:

چند نکته برای افزاش سرعت و دقت در گزارش سیاهه‌برداری خدمت شما ارسال می‌شود در صورت امکان اصلاح نمایید.

در فایل اکسل گزارش سیاهه‌برداری 4 حالت کلی پیش می‌آید:

حالت اول) کتاب در قفسه موجود است و در برنامه هم وضعیتش موجود است که نیازی به بودن این کتاب در گزارش سیاهه‌برداری نیست و همکاران محترم هم دقیقاً به این نکته توجه داشته‌اند و در گزارش رعایت کرده‌اند.

ضمناً اگر کتاب در قفسه موجود باشد و در برنامه وضعیتش رزرو باشد هم نیازی نیست این کتاب در گزارش سیاهه‌برداری اضافه شود (چون وضعیت رزرو هم شبیه وضعیت موجود است). این نکته را لطفاً در گزارش اصلاح نمایید.

حالت دوم) کتاب در قفسه موجود نیست (حالت تعریف‌نشده) و در برنامه هم یکی از وضعیت‌های ناموجود مثل (امانت، برنگشته، مفقود، وجین‌شده، وجین محتوایی، وجین فرسوده، وجین بدون مخاطب، وجین تکراری و درخواست وجین) است. در این حالت هم مانند حالت اول کتاب باید از گزارش سیاهه‌برداری حذف شود تا حجم گزارش سیاهه‌برداری خیلی بیشتر از این کاهش یابد. با توجه به اینکه هرسال بر تعداد کتابهای مفقود و وجین و بازنگشته اضافه خواهد شد اگر این حالت دوم که عرض کردم از گزارش حذف نشود حجم فایل گزارش سیاهه‌برداری بی‌دلیل افزایش پیدا می‌کند و باعث گیج‌شدن کتابداران می‌شود.

حالت سوم) کتاب در قفسه موجود نیست (حالت تعریف‌نشده) ولی در برنامه وضعیتش موجود است این حالت باید به‌صورت گزارش جداگانه‌ای با نام گزارش کتابهای مفقود (ناموجود در سیاهه‌برداری) ایجاد شودتا کتابداران با استفاده از این گزارش و پس از بررسی اولیه و اطمینان از مفقودبودن این کتاب‌ها در قسمت تغییر وضعیت دسته‌ای وضعیت این کتاب‌ها را به مفقود تغییر دهند.

حالت چهارم) کتاب در قفسه موجود است ولی در برنامه وضعیتش موجود نیست و یکی از وضعیت‌های ناموجود مثل (امانت، برنگشته، مفقود، وجین‌شده، وجین تکراری، وجین فرسوده، وجین بدون مخاطب، وجین محتوایی، درخواست وجین، درحال مرمت، درحال صحافی و مطالعه در سالن) است. این حالت هم باید در گزارش جداگانه‌ای ایجاد شود تا کتابداران درباره اصلاح وضعیت این کتاب‌ها اقدام کنند.

از چهار حالت توضیحی در بالا؛ حالت اول در برنامه انجام شده است.

 حالت دوم هم اگر انجام شود حجم فایل سیاهه‌برداری به مقدار زیادی کاهش می‌یابد (شاید یک‌دهم اندازه فعلی شود.)

حالت سوم و چهارم فعلاً هر دودر یک گزارش مشترک باهم ایجاد می‌شوند که باعث شلوغی گزارش می‌شود اگر هر یک از این دو حالت در گزارش جداگانه‌ای ایجاد شود کار رف‌خوانی در کتابخانه‌ها به‌طرز قابل‌توجهی آسان‌تر و سریع‌تر و دقیق‌تر از اکنون خواهد شد.

با تشکر از زحمات شما عزیزان.

آقای امیدی‌فر عزیز این اشکال در قالب بازخوردی برای برنامه سامان هم ارسال شده است اما از آنجایی که به بازخوردها زیاد توجه نمی‌کنند خواستیم به شما هم اطلاع دهیم تا در جریان باشید.

ضمنا روش ویژه‌ای برای رفخوانی با کمک برنامه اکسل پیاده کرده‌ایم که خیلی دقیق تر و آسان‌تر از این روش فعلی است و آن را هم تست هم کردهایم و خوب جواب داده است. اگر مسئولان برنامه سامان قدری به بازخوردهای ما اهمیت می‌دادند به راحتی 90 درصد مشکلات رفخوانی کاهش می‌یافت و دقت هم به شکل فوق‌العاده‌ای بالا می‌رفت. اگر موافق هستید یک ایمیل برای حقیر ارسال کنید تا روش موردنظر را برای شما ارسال کنم و شما هم بررسی نمایید اگر مناسب بود برای مسئولان نهاد ارسال کنید. موفق باشید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی