امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دقیق و سریع به تمامی روسای محترم ادارات، مسئولین محترم کتابخانه ها و کتابداران محترم در مورد فعالیت های مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان

این وبلاگ به منظور اطلاع رسانی دقیق و سریع به تمامی روسای محترم ادارات، مسئولین محترم کتابخانه ها و کتابداران محترم در مورد فعالیت های مربوط به کتابخانه ایجاد شده است.

پیوندها
۲۲ مرداد۱۲:۱۹

مسئولین و کتابداران محترم کتابخانه های عمومی استان

سلام علیکم؛

ضمن عرض خداقوت خدمت شما همکاران زحمت کش و پرتلاش، احتراماً نظر به ایجاد امکان تجمیع اعضاء تکراری در کتابخانه های عمومی متصل به سامان، نکاتی چند، به همراه راهنمای گام به گام نحوه انجام این فرایند به حضور ارسال می گردد. مقتضی است به منظور دقت بیش تر و پرهیز از هر گونه دوباره کاری، تا حد امکان، تمام مراحل انجام کار شخصاً توسط مسئولان محترم کتابخانه ها یا با نظارت مستقیم آن ها صورت پذیرد.

به خوبی اطلاع دارید که نمی توان اعضاء مشابه را از داخل سامان حذف نمود. بنابراین امکانی فراهم شده تا کاربری های مشابه اعضا که طی سنوات مختلف در نرم افزار مدیریت کتابخانه ایجاد شده، در یک کاربری واحد ادغام (تجمیع) گردد. این امکان جدید، ضمن آنکه افزونگی اعضاء کتابخانه را از بین خواهد برد از سردرگمی کتابداران محترم در حین جستجو با نام و نام خانوادگی اعضاء کتابخانه نیز به میزان قابل توجهی خواهد کاست.

تعاریف

کاربری تکراری: منظور رکوردهای مشابهی است که ناظر به یک عضو واحد بوده و اطلاعات مندرج در کاربرگه آن ها با هم منطبق است

کاربری غیرفعال (منقضی شده): منظور کاربری هایی است که با رنگ صورتی در صفحه مدیریت کاربران هر کتابخانه قابل رؤیت است و هیچ اقدامی نیز در خصوص تمدید آن ها صورت نپذیرفته است

کاربری فعال (مقصد): منظور رکوردهایی است که با رنگ سبز در صفحه مدیریت کاربران قابل مشاهده بوده و دارای کد کاربری معتبر هستند. در واقع قرار است دیگر رکوردهای تکراری موجود در سامانه، به رکوردهای سبزرنگ الحاق گردد

تجمیع کابران: منظور ادغام کاربری های غیرفعال مشابه در یک کاربری فعال است. در این حال، کلیه سوابق کاربری های قبلی (اعم از امانت، بدهی و ...) به رکورد جدید الحاق خواهد شد.

شروع مراحل تجمیع با انتخاب گزینه مدیریت کاربران از منوی مدیریت

در این مرحله، کتابداران محترم، با ورود به صفحه مدیریت کاربران، فهرست کلیه اعضای خود را در کادر پایین صفحه مشاهده خواهند کرد. اقدامات مورد مورد نیاز در این صفحه عبارتند از:

·        فشردن کلیدهای ترکیبیctrl+ F5 جهت تفکیک فهرست اعضاء بر حسب رنگ سبز و صورتی

·        کلیک کردن بر روی عبارت «نام و نام خانوادگی» جهت الفبایی شدن فهرست اعضاء کتابخانه (مطابق با تصویر زیر)

·        بررسی دقیق اسامی مشابه با ورود به کابرگه اعضاء

·        در صورت رؤیت کاربری های تکراری با اطلاعات مشابه، باید دقت نمود که یکی از کاربری های مشابه (که در این مورد کاربری فعال کتابخانه است) حتماً به رنگ سبز باشد

·        انتخاب گزینه های مشابه از طریق کلیک کردن بر روی آن ها (در این حالت رکوردهای انتخاب شده به رنگ نارنجی در می آید)

·        انتخاب گزینه تجمیع کاربران (اگر همه موارد رعایت شده باشد، پیغامی مبنی بر موفقیت آمیزبودن عملیات تجمیع در مقابل دیدگان کتابدار ظاهر خواهد شد)

** مشاهده پیغام موفقیت آمیز بودن فرایند تجمیع پس از انتخاب گزینه تجمیع کاربران. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود با کلیلک بر روی گزینه «تأیید»، نام کاربری مشابه از روی صفحه حذف و به کاربری فعال انتقال می یابد.

نکات مهم:

·         نام و نام خانوادگی افراد مختلفی که در آنها کارکترهای اضافی وجود داشته و یکسان نباشد قابل تجمیع نیستند.

·         کاربران صورتی رنگ به هیچ وجه نباید بدهی پرداخت نشده، امانت جاری، یا تحویل موقت داشته باشند. سامان در این موارد هشدار لازم را خواهد داد

·         اگر به اشتباه کاربران را تجمیع کرده اید، کاربر سبز را انتخاب کنید و دکمه تجمیع اشتباه را کلیک کنید.

سیروس امیدی فر | ۲۲ مرداد ۹۳ ، ۱۲:۱۹

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی